Single Blog Title

This is a single blog caption

Teras Kapama Yasal mı ?

Yeni yapılarda sıklıkla görmeye alışık olduğumuz teras alanlarının kötü hava koşullarından etkilenmemesi ve daha rahat bir kullanım imkanı sunması için tercih edilecek kapatma sistemleri günümüzde birçok yapıda farklı tasarımlar ile kullanılmaktadır. Çeşitli ebat ve ölçülere sahip olan teras alanlarının en iyi şekilde tasarlanarak farklı malzemeler ile size sunulması teras alanlarınıza verdiğiniz önemi göstermektedir. Özellikle kış aylarındaki su ve kar birikintileri zemine ve boyaya zarar verdiğinden, teras kapatma son zamanların en çok tercih edilen hizmetleri arasında yer almaktadır. Teras alanlarında kullanılan ahşap ve metal malzemenin birbirine göre farklı özellikleri bulunmaktadır. Ahşap sağlam ve her mevsim farklı bir ortam imkanı sunarken, metal malzeme sıcak havalarda teras içerisinin sıcak olmasına neden olmaktadır.

teras

Son zamanlarda teras kapama sistemi konusunda hizmet alacak müşterilerimizin merak ettiği konular arasında teras kapamanın yasal olup, olmadığı konusundaki sorular nedeniyle ayrıntılı bir açıklama yapma kararı verdik.

Özellikle proje ve planda yer almayan balkonların ev ortamına katılarak odaya dönüştürülmesi yasal değildir. Genelde bina oturanlarından bir şikayet olmadığı sürece herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

YAPI : İmar Kanunu 5. Maddede yapı; karada ve suda, daimi veya muvakkat, resmi ve hususi yeraltı ve yerüstü inşaatı ile bunların ilave, değişiklik ve tamirlerini içine alan sabit ve müteharrik tesislerdir. Buna göre, yeraltı ve yerüstü inşaatı ile her tesis yapıdır. Balkon, çatı, duvar gibi binanın inşaat ile yapılan her bir kısmı tek başına yapıdır.

RUHSAT : İmar mevzuatı açısından yapı ruhsatı, izne bağlı bir yapının yapılabilmesi için yetkili idarenin izin verdiğine dair, belirli bir ada ve parselde, kimin hangi tür inşaat yapacağına izin verildiğini, gerekli harç ve vergilerin de ödendiğini gösteren belgedir.

Teras kapatmak için İzinler bağlı olunan belediyelerin Fen İşleri , Yapı Kontrol ve Denetim Birimlerinden alınmaktadır.

Leave a Reply